.
.
.

Mamuti Exp. archeologie Experimenty Kontakty Pro nováčky - Informace - Cesta k rodu - Přihlášky a platby - Jak vybrat batoh Pro členy Program Mamuťátka Neolit


.

.

Informace pro nováčky

Cesta k rodu

Pokud se chcete stát právoplatným členem oddílu, musíte splnit takzvanou Cestu k rodu. Podrobnější informace naleznete na stránce Cesta k rodu.

Co nosit s sebou na oddílové akce

Na všechny oddílové akce je třeba nosit následující věci:

  • Papír
  • Tužku
  • Šátek
  • Nůž - zavírací (dýka je nevhodná!)
  • Uzlovačka - cca 1,5 m silnější šňůry, ideálně kožená nebo repšňůra (pomocné horolezecké lanko; 6-8 mm prům.)

Dále budete v oddíle určitě potřebovat (ne hned, ale nejpozději do tábora) spacák, batoh, karimatku, dobré boty a mnohé další tábornické a turistické vybavení. Nejedná se o levné věci, ale dají se pořizovat postupně (narozeniny, vánoce,…). S výběrem tohoto vybavení vám rádi poradíme.

Program oddílu - kdy a kam chodit

Jak funguje oddíl

Oddíl Mamuti je rozdělen do tří družin (Sokoli, Vlci, Havrani). Družiny se schází jednou týdně na družinových schůzkách. Každá družina má tyto schůzky jiný den (obvykle úterý, středa, čtvrtek), takže je možné si (s jistými omezeními) vybrat družinu, která vám časově nejlépe vyhovuje.

Každou družinu vedou (a program družinovém připravují) dva odrostlí členové oddílu, v oddílové hantýrce zvaní tutumové.

Jednou za měsíc se schází celý oddíl na oddílové schůzce (případně posezení). Ta je vždy ve středu od 17:00. V týdnu, kdy je oddílová schůzka, nejsou samozřejmě družinové schůzky.

Během roku máme také 2 měsíce, kdy se věnujeme pouze experimentům. Jedná se o listopad a duben. V tyto měsíce se oddíl neschází po družinách, ale po experimentálních tlupách (keramika, kámen, tepání, tkaní, …). Na začátku měsíce experimentů si vyberete, kterému experimentu se budete tento měsíc věnovat, a s lidmi v této tlupě si poté domluví termín schůzky. Toto rozdělování probíhá na oddílové schůzce před měsícem experimentů.

Nováčkové mají jejich první měsíc experimentů (listopad) organizovaný jinak. Chodí dále na schůzky v čase svých družinových schůzek (není-li řečeno jinak) a na každé schůzce mají možnost vyzkoušet si jiný experiment (většinou keramiku, textil, kámen a tepání).

Družinovky, oddílovky i experimenty trvají obvykle hodinu a půl.

Jednou do měsíce bývá výprava, na podzim a v zimě jednodenní (sobota), na jaře i vícedenní (více viz Výpravy).

Kromě těchto akcí jsou během roku pořádány i další akce (speciální výprava do jeskyň, družinové výpravy, …). O všech těchto akcích budete informováni dopředu.

Program oddílu

Oddíl má pevně daný program na půl roku dopředu. Jedná se o rozpis družinových a oddílových schůzek, výprav a dalších pevných akcí. Tento program dostanete vytištěný domů. Je tedy možné se všemi akcemi předem počítat a plánovat podle nich případný další program (třeba návštěvu babičky). Součástí programu jsou též telefonní čísla všech vedoucích oddílu a tutumů.

Omlouvání při neúčasti

Pokud se z nějakého důvodu nemůžete zúčastnit programu (nemoc, škola v přírodě, …), dejte nám o tom vědět. Zavolejte tutumovi své družiny nebo někomu z vedení a dejte vědět, co s vámi je.

Omlouvat by jste se měli ideálně předem, nejpozději pak do týdne po akci. Později, až budete mít oddílovou trofej, budete za neomluvené schůzky ztrácet životy z trofeje.

Omlouvání v oddíle je potřeba z toho důvodu, abychom věděli, co se s vámi děje – např. při delších nemocích bychom jinak netušili, zda jste neztratili zájem, neodstěhovali se do ciziny atp. Když se nám z nějaké akci navíc omluví více lidí, můžeme ještě včas upravit program (některé hry je potřeba připravovat pro konkrétní počet lidí).

Oddílová schůzka

Oddílová schůzka je jednou za měsíc, vždy ve středu od pěti hodin. Schází se na ní celý oddíl a kromě jiného se na ní vyhlašují výsledky bodování. Má trochu slavnostnější charakter a je zvykem oblékat si na ni zelenou košili. Pokud zelenou košili nemáte, nemusíte si ji samozřejmě pořizovat ihned, ale časem si ji kupte. Krom oddílovek využijete zelenou košili také na táboře, kde ji vyžadujeme na nástupy.

V programu je vždy jeden měsíc napsána oddílová schůzka, další pak posezení. Posezení se příliš neliší od oddílové schůzky, jen se na něm nevyhlašují body.

Výprava - jednodenní

Každý měsíc se vydáváme alespoň jednou někam ven za Prahu. Na podzim a v zimě jsou výpravy pouze na jeden den, zpravidla v sobotu (viz program). Informace o tom, kam se jede, kdy je sraz, kdy se vrátíme a co je potřeba s sebou se dozvíte na poslední schůzce v klubovně (což bývá družinová nebo oddílová schůzka) před výpravou. Tyto informace vždy visí na nástěnce, krom toho vám je určitě někdo z vedení přečte.

Na jednodenní výpravu si s sebou berte:

  • Papír, tužku, šátek, uzlovačku, nůž
  • Oblečení dle počasí
  • Něco proti dešti (pláštěnka, pončo)
  • Dobré boty
  • Jídlo na celý den
  • Peníze na vlak a tramvajenku

Výprava - vícedenní

Od konce dubna jezdíme na vícedenní výpravy. Programem se výprava příliš neliší od normální jednodenní krom toho, že jednu nebo dvě noci táboříme obvykle někde v lese a je potřeba se na to připravit. Musíme mít jednak věci na přespání, jednak je obvykle oheň a možnost uvařit si na něm nějaké teplé jídlo.

Jak přespat v lese

Je potřeba mít s sebou vybavení, které nám umožní přečkat noc v teple a v suchu. Základem je spacák, dále je nutné mít nějakou izolaci od země (karimatku) a něco proti případnému dešti nad sebe. Je mnoho způsobů, jak se v lese ochránit proti dešti, nejpoužívanější jsou asi následující dva:

  • Stan
    Stan mnoho lidí na výpravy nevozí, ale než si vyrobíte nějaký vlastní přístřešek, je to určitě dobrá varianta. Lze si ho půjčit z oddílu (je potřeba domluvit se předem), nebo si vzít vlastní. Do stanu se vždy vejde více lidí (před výpravou se domluvte s ostatními, kdo by v něm chtěl spát), rozdělí se tak jeho váha. Dále už pak potřebujete pouze karimatku a spacák.
  • Rébl či celta
    Tento způsob přespání praktikuje v současné době asi nejvíce členů oddílu. Jedná se o igelit vypnutý mezi dvěma stromy do tvaru jednoduchého stanu. Igelit by měl mít rozměr alespoň 2x2 metry. Je vhodné ho v rozích a uprostřed stran zesílit (oblepením např. sportpáskou). Do zesílených míst je možné rovnou umístit krátké smyčky z provázků, za které se bude vypínat. K postavení je pak potřeba pouze jeden silnější provázek (např. kus prádelní šňůry), který se vypne mezi 2 stromy a přes něj se igelit přehodí. Vypnutí se provede kolíky/klacíky, kterých je v lese plno. Pod takovýmto réblem se pohodlně vyspí 2 lidé. Samozřejmě je potřeba ještě karimatka pod sebe a spacák.
    Místo igelitu se dá použít i celta. Je stylovější, zato snadněji proteče.

Jak si v lese uvařit

Na všech vícedenních výpravách (není-li výslovně řečeno jinak) je večer a většinou i ráno k dispozici oheň, na kterém je možné si uvařit. K vaření na ohni se nejlépe osvědčil klasický ešus, v něm se dá pohodlně připravit jídlo pro dva lidi. Docela dobré je pořídit si na ešus nějaký obal, po vaření na ohni není nikdy úplně čistý a může zašpinit věci v batohu.

Co si uvaříte záleží jen na vás a na vašem kuchařském umění. Nejjednodušší jsou nějaké instantní jídla, která se pouze zalijí horkou vodou, např. čínské polévky. Dále se dá snadno ohřát nějaká konzerva. K snídani se hodí čaj.

Vařit můžete buď sami, nebo se domluvit ve dvojici. Pokud se domluví větší skupinka, je možné si z oddílu vypůjčit kotlík, do kterého se vejde více než od ešusu.

Na výpravu je potřeba mít dostatečnou zásobu vody. Minimálně láhev na 1,5 litru, může se hodit i větší. Po cestě samozřejmě vodu doplňujeme, ale ne vždy je pitná voda přímo na tábořišti.

Jak všechno zabalit

Důležité je všechno zabalit do batohu, nic nenosit v ruce. Na výpravách se opravdu chodí, čili není dobré, když se na batohu neustále něco plandá, nebo z něj padá. Důležitá je také hmotnost batohu, zabalte si tak, aby jste svůj batoh unesli.

Další obvyklé akce

Během života v oddíle vás postupně potká též řada různých netypických akcí a výprav, pro informaci zmíníme alespoň dvě obvyklé:

  • Točník
    Již několik let pořádáme každoročně akci Pravěké dny na hradě Točníku, kdy předvádíme lidem výsledky svojí činnosti. Strávíme víkend na středověkém hradě, přes den předvádíme lidem naše pravěké experimenty a večer nás čeká zábava - často je to hra motivovaná středověkem, vrcholící velkolepou hostinou.
    Na Točník je potřeba mít vlastní pravěký oděv (praoděv). S jeho výrobou vám určitě poradí kdokoliv v oddíle, navíc je možné vyrobit si ho v měsíci experimentů. Dále je dobré vzít si s sebou nějaký pohár nebo alespoň hrneček na hostinu. Na přespání stačí karimatka a spacák.
  • Družinová výprava
    Občas tutumové pořádají vlastní výpravu pouze pro vlastní družinu. Tato výprava není napsána v programu, ale dozvíte se o ní dostatečně dopředu.
  • Tábor
    První tři týdny v červenci trávíme na táboře. O táboře dostanete podrobné informace později, pro začátek jen pár důležitých informací
    • Počítejte s termínem tábora, jsou to první 3 týdny prázdnin. Neplánujte si tedy zrovna na tuto dobu dovolenou u moře.
    • Aby jste se tábora vůbec mohli zúčastnit, musíte splnit Cestu k rodu v daném termínu.
    • Tábořiště má omezenou kapacitu a stane-li se, že je zájemců o tábor více, než jsme schopni pobrat, vybírá se podle bodů. Bodovaná je veškerá aktivita v oddíle, takže stačí se pravidelně zúčastňovat programu a nebezpečí, že by jste se na tábor nedostali, téměř nehrozí. O účasti/neúčasti na táboře rozhodujeme na konci třetího bodovací období, tedy na začátku dubna.

Webové stránky

Stránky našeho oddílu naleznete na adrese www.mamuti.cz. Tyto stránky jsou standardně určeny pro širokou veřejnost a prezentují jak náš oddíl, tak experimentální archeologii obecně. Stránky však mají rozsáhlou privátní část (dostanete se na ni pomocí odkazu „Pro členy“ v levém menu), ve které naleznete aktuální program (včetně informací o výpravách či jiných akcích), seznam členů s kontakty, materiály pro Cestu k rodu, ale i spoustu dalších dokumentů a historických záznamů oddílu.

Přístup do privátní části vyžaduje uživatelské jméno a heslo. Pokud jej ještě nemáte, domluvte se s někým z vedení, aby vám jej zařídil.

Telefonní čísla

Pokud Vám bude kdykoliv cokoliv nejasného, budete potřebovat další informace či vysvětlení, zavolejte někomu z vedení nebo tutumovi své družiny. Všechna aktualizovaná telefonní čísla naleznete v programu oddílu na daný půlrok.